Ako vybrať tú správnu stoličku na sedenie?
Len tie najlepšie kancelárske stoličky alebo kreslá dokážu spríjemniť sedenie a poskytnúť dostatočnú oporu pre vaše telo aj pri dlhodobom sedení. Vybrať tú správnu stoličku nie je také jednoduché ako by sa zdalo. Každému vyhovuje niečo iné. My vám pomôžeme zorientovať vo svete kancelárskych stoličiek aby bol váš výber jednoduchší.
Hlavnými faktormi, ktoré môžu zohrať dôležitú úlohu pri výbere je napríklad dizajn, cena, rozmery, nosnosť, nastavitelnosť, mechanika alebo celková ergonómia.
Základné vlastnosti a parametre stoličiek
Aký je rozdiel v pojme kancelárske kreslo a kancelárska stolička?
Mnohým sa môže zdať, že to je ten istý produkt, no nie je celkom pravda. Rozdiel je hlavne v chrbtovom operadle a podrúčkach. Kancelárske kreslá majú pevné podrúčky, ktoré sa nedajú nijak prispôsobiť a chrbtová opierka je pevne ukotvená. Čiže tieto modely sú vždy lacnejšie, no i menej pohodlnejšia. Kancelárske stoličky sú podstatne ergonomickejšie a vedia priniesť najväčšiu variabilitu a nastaviteľnosť skoro všetkých častí stoličky.
Ktoré rozmery by sme mali zohľadniť, keď chceme aby nám stolička dobre sedela?
Treba určite sledovať nosnosť stoličky podľa hmotnosti užívateľa. Kvalitná kancelárska stolička by mala ponúknuť možnosť nastaviť výšku sedáka od zeme, hĺbku posedu, opierok rúk aj opierok hlavy, preto by mala prispôsobiť každej výške užívateľa.
Záleží na nosnosti stoličky?
Vďaka vyššej nosnosti môžete predísť skorému opotrebovaniu stoličky. Lacnejšie modely majú zvyčajne nosnosť okolo 80kg, pri lepších modeloch môžete nájsť i modely s nosnosťou až do 200kg. Zamerajte sa na to, či firma uvádza BIFMA certifikát. Bifma stanovuje štandardy pre stabilitu a pevnosť kancelárskeho nábytku, preto pri výbere pomôže aj táto informácia.
Nie je piest ako piest
Hydraulický piest je kategorizovaný podľa tried definovaných Štandardom BIFMA (nezisková asociácia pre nábytkové štandardy), ktorá stanovuje „minimá“ kvality a trvanlivosti. Z tohto dôvodu je dôležité vziať do úvahy, do akej triedy sa stoličkový piest chystáte kúpiť, či už je to kvalitná alebo lacná kancelárska stolička. Niektorí výrobcovia neuvádzajú triedu a namiesto toho uvádzajú maximálnu hmotnosť, ktorú stolička podopiera, čo môže viesť k možnej chybe, pretože piesty triedy 3 a triedy 4 majú rovnakú maximálnu podporovanú hmotnosť.
Opierka hlavy dokáže uľaviť bolesti pri sedení
Pri výbere stoličky, na ktorej plánujete sedieť dlhodobo každý deň je dôležité, aby bola opierka hlavy výškovo aj smerovo nastaviteľná. Nastaviteľná opierka hlavy dokáže uľaviť krčnej chrbtici a poskytnúť potrebný oddych.
Eliminujte bolesť s nastaviteľnou opierkou chrbta
Opierka môže pozostávať z dvoch častí, dolnej bedrovej a hornej pre ramená. Vďaka nastaviteľnej bedrovej opierke môžete eliminovať aj všetky doterajšie bolesti chrbta spôsobené sedením. Pre čo najpohodlnejšie sedenie hľadajte stoličku so vzduchovou bedrovou opierkou (nájdete pri špičových stoličkách).
Sedák
Ideálne je mať 5 – 10 cm voľný priestor k ohybu kolena zvnútra pri sedení. Okrem pohodlnej šírky je dôležitá aj hĺbka sedu. Pri sedení je dôležité dotýkať sa bedrami operadla chrbta. To zaručuje správne sedenie.
Je nám treba nadstavitelné podrúčky?
Podrúčky sú neoddeliteľnou súčasťou stoličky pre každého, kto trávi viac hodín sedením. Podrúčky prispievajú k odľahčeniu ramien a svalov pri sedení.
Varianty podrúčok:
– pevné – napevno uchytené bez možnosti nastavenia (väčšinou kreslá)
-nastaviteľné – dá sa nastaviť výška podrúčok (lacnejšie varianty kancelárskych stoličiek)
– 2D – možnosť nastavenia výšky a rotácie vrchnej časti
– 3D – nastavenie výšky, rotácie a horizontálneho posunu dopredu či dozadu
– 4D – môžete vertikálne meniť ich polohu podľa toho, aká výška vám najlepšie vyhovuje. Zároveň ich môžete natáčať do strán, hĺbkovo posúvať dopredu či dozadu, a navyše približovať či oddialiť od sedadla.
Materiál konštrukcie
Základom každej kancelárskej stoličky alebo kresla je krížová konštrukcia. Ak plánujete kúpiť kvalitnejšiu stoličku s dlhou životnosťou, tak musíte hľadať hliníkové alebo oceľové konštrukcie. Lacnejšie modely, ktoré majú obmedzenú nosnosť sú väčšinou vyrobené z plastu.
Aká podlaha je v miestnosti, kde bude kancelárska stolička umiestnená? Správne kolieska uľahčia pohyb po pracovisku a zároveň zabránia poškodeniu podlahy. Z akých možností budete vyberať?
Výber koliesok podľa typu podlahy
Správne kolieska zabránia poškodeniu podlahy a uľahčia pohyb na stoličke. Výber sa môže odvýjať aj od podlahy, ktorá sa nachádza v miestnosti, kde stoličku umiestnime.
- Mäkké kolieska – Sú určené na tvrdé podlahy a nezanechávajú škrabance a umožnia plynulý tichý pohyb.
- Tvrdé kolieska – Sú určené predovšetkým na mäkké podlahy, ako sú PVC podlahy a koberce. Patria k lacnejšej verzii.
- Univerzálne kolieska – Medzistupeň, ktorý vykazuje optimálne vlastnosti na všetkých typoch podláh
Njdôležitejšia časť stoličky – mechanika
Pomocou mechaniky ovládate zdvih stoličky a spájate sedák s operadlom. Je umiestnená pod sedadlom a umožňuje nastavenie mnohých parametrov stoličky tak, aby bol sediacemu zaistený maximálny možný komfort.
Druhom mechaniky sa venuje náš predchádzajúci článok:
Seďieť dynamicky znamená sedieť zdravo
Čo to vlastne je dynamické sedenie? Znamená to jednoducho to, že nesedíte strnulo v jednej polohe, ani na okraji sedadla. Vďaka odomknutia mechaniky stoličky sa budete môcť voľne pohybovať. Operadlo je tak v stálom kontakte s chrbtom sediaceho a spolu so sedákom sledujú jeho pohyby v každej pracovnej polohe. Tým sú vytvorené podmienky pre zdravé sedenie oddiaľujúci únavu.